Yükseköğretimin Fırtınalı Sularında – Boğaziçi Üniversitesi’nde Başlayan Yolculuk

Üstün Ergüder’in anıları Yükseköğretimin Fırtınalı Sularında – Boğaziçi Üniversitesi’nde Başlayan Yolculuk Doğan Kitap’tan çıktı.

Ergüder’in Ankara’da geçirdiği çocukluk yıllarından Robert Kolej’deki öğrenciliğine, İngiltere ve ABD’deki eğitim serüveninden Robert Kolej Yüksek Okulu’nda başlayıp Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden akademik kariyerine, Avrupa Üniversiteler Birliği ve Magna Charta Observatory gibi uluslararası yükseköğretim kurumlarındaki çalışmalarından Sabancı Üniversitesi gibi vakıf üniversitelerine ve İstanbul Politikalar Merkezi, Eğitim Reformu Girişimi gibi sivil toplum kuruluşlarına uzanan analitik bir otobiyografi okurla buluştu.

Yakın siyasi tarihimizin önemli olaylarına, yükseköğretim ve üniversiteler tarihindeki gelişmelere, Türkiye’de sivil toplumun gelişimine Üstün Ergüder’in penceresinden bakma olanağı veren Yükseköğretimin Fırtınalı Sularında, bu tarihin birinci elden tanıkları ve aktörleri olan Candan Fetvacı, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Meltem Özturan, Ersin Kalaycıoğlu, Faruk Birtek, Gündüz Ulusoy, Hamit Fişek, Metin Göksel, Öktem Vardar ve Turan Durgunoğlu ile yapılan derinlemesine mülakatlarla zenginleştirildi.

Samimi üslubu ve analitik zenginliği ile Türkiye yükseköğretim tarihinin başucu kaynaklarından biri olacak Yükseköğretimin Fırtınalı Sularında – Boğaziçi Üniversitesi’nde Başlayan Yolculuk, adedict asistanlığında hazırlandı.

UECoverGiriş yazısını okumak için tıklayın.

 

1960’ların sonlarında, Ankara’ya alçalan bir uçakta başlıyor Üstün Ergüder öyküsünü anlatmaya. 1940’ların Ankara’sında geçen çocukluğuna uzanıyor. Bürokratik elitin gri bulutlarından uzaklaşıp İstanbul’a, Robert Kolej’in özgürlükçü ortamına çeviriyor çocuk gözlerini. Yükseköğrenim için İngiltere’ye Manchester Üniversitesi’ne ve ardından ABD’ye Syracuse Üniversitesi’ne giden bir gencin deneyimlerini tasvir ediyor.

Ardından, genç bir siyaset bilimci olarak 1969 yılında Robert Kolej Yüksek Okulu’nda başlayan ve kurumun 1971’de devredildiği Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden kariyerini izliyoruz. 1992’de rektörlüğe seçilmesiyle öğretim üyeliğinin yanı sıra akademik yöneticiliği de kapsayan yeni bir yol beliriyor önünde.

Üstün Ergüder’e eşlik ettiğimiz bu yolculuk boyunca yükseköğretim ve sivil toplum dünyasının önemli limanlarından geçiyoruz. Sabancı Üniversitesi’nde kuruluşunda yer aldığı İstanbul Politikalar Merkezi’ne, dünya yükseköğretim sisteminin bayrak gemileri olan Avrupa Üniversiteler Birliği ve Magna Charta Observatory gibi kurumlara, oluşumlarına destek verdiği TESEV ve TÜSEV gibi vakıflara, mütevelli heyetlerinde yer aldığı vakıf üniversitelerine, Türk eğitim sisteminde öncü oluşumlardan biri hâline getirdiği Eğitim Reformu Girişimi’ne uğruyoruz.

Burada anlatılan yolculuk, yakın dönem siyaset, sivil toplum ve üniversiteler tarihimizden kesitlerle yükseköğretimin elli yıllık bir panoramasını sunuyor.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s