Rektörlük Hatıralarım

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörlerinden Semih S. Tezcan’ın anılarını kitaplaştırdık. Türkiye’de kurum tarihi çalışmalarının yeni yeni gelişmeye başladığı, biyografi türünün ise henüz yeterli bir okur kitlesi edinmediği bir gerçek. Semih S. Tezcan’ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Hatıralarım kitabı, biyografi ve kurum tarihi çalışmalarını bir araya getirerek bu alandaki eksiklerimizi gideriyor.

Rektörlük Hatıralarım‘da Semih S. Tezcan’ın hayat hikâyesi, akademik çalışmaları, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör seçilmesi, Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinde bu görevi nasıl icra ettiği, rektörlük sonrası akademik ve üniversite dışı faaliyetleri anlatıldı.

Söz konusu olan sadece bir rektör değil, inşaat mühendisliğinde bir duayen, deprem mühendisliği ve yapı güvenliği konularında Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri ve aynı zamanda Endonezya Fahri Başkonsolosu olunca mühendislik alanındaki gelişmelerden yakın siyasi tarihimizin önemli olaylarına kadar çok geniş bir yelpazeyi yansıtan bir kitap çıktı ortaya.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s